Programowanie/Jezyki programowania/AmigaE: Różnice pomiędzy wersjami

Z Polskie Amiga Wiki
 
 
Linia 34: Linia 34:
 
|}
 
|}
  
Linki zewnętrzne:
+
Linki zewnętrzne:<br>
https://github.com/dmcoles/EVO
+
[https://github.com/dmcoles/EVO github E-VO]<br>
http://aminet.net/dev/e
+
[http://aminet.net/dev/e Zasoby E w Aminecie]<br>
ECX home page (a free PowerPC CPU implementation) (ang.) - strona kompilatora ECX
+
strona kompilatora ECX<br>
PortablE
+
na dziś strona Leifa nie działa, Tutaj link do zasobów autora.
The original Amiga E manual (for v3.3a) (ang.)
+
 
A Beginner's Guide to Amiga E (ang.)
+
PortablE<br>
 +
[https://aminet.net/package/dev/e/amigae33a AmigaE v3.3.a na Aminecie]
 +
A Beginner's Guide to Amiga E (ang.)<br>
 +
 
 +
Jak zainstalować i skompilować program w Amiga E?<br>
 +
 
 +
Według mnie są 3 główne, użyteczne kompilatory E w obecnym czasie.
 +
'''AmigaE''' jako podstawa, standard so którego można się odwołać.<br>
 +
'''ECX''' jeśli chcesz skorzystać z mocy i skompilować kod na PowerPC - na MorphOSa, na AmigaOS4, lub na szybsze Motorole<br>
 +
'''E-VO''' jeśli chcesz skorzystać z najnowszych rozwiązań języka, ze wsparcia autora, który poprawia pojawiające się błędy w kompilatorze.<br>
 +
<br>
 +
Ciekawym rozwiązaniem jest także mata-kompilator '''PortablE''', który zostanie opisany w osobnym artykule.

Aktualna wersja na dzień 11:29, 18 lip 2024

Amiga E (określany pierwotnie jako E) - język programowania stworzony przez Woutera van Oortmerssena na Amigę około 1993 roku. Początkowo język był rozprowadzany na zasadach shareware, i wersja bez klucza kompilowała kod do wielkości 32 KB, następnie Wouter udostępnił publicznie klucz, na Aminecie. Amiga E został napisany w asemblerze. Ostatnia wersja wydana przez autora to 3.3a

Projekt jest wciąż aktywny w postaci nowych implementacji. W czasach świetności język cieszył się wśród jej programistów dużą popularnością — stworzono w nim m.in. znany amigowy program graficzny Photogenics.

Amiga E jest językiem wysokiego poziomu, z możliwością pisania kodu w asemblerze bezpośrednio w kodzie programu. Kompilator jest szybki, dla E v2.1b określano w publikacjach prędkość kompilacji na 8 tys. linii na sekundę, dla Amigi 500. Kod wynikowy także cechuje się małymi rozmiarami i dużą szybkością działania.

Składnia wzorowana jest na C, kod charakteryzuje się dużą czytelnością. Funkcjonalności obejmują: sensowną ilość typów danych (lesstype), elastyczny system typów, mechanizm modułów, wyjątki oraz możliwość programowania obiektowego.

Implementacje

Implementacje
Lp. nazwa kod dla wspierany OS status Uwagi
1. Amiga E MC68000 AmigaOS, M68k stabilny, nierozwijany, kod źródłowy dostępny na licencji GNU GPL. Pierwszy kompilator, napisany przez Woutera van Oortmerssena w asemblerze M68K. Dodatkowe narzędzia napisane w E.
2. CreativE MC68000+ AmigaOS, M68k stabilny, nierozwijany, kod źródłowy dostępny na licencji GNU GPL. Rozwinięcie oryginalnego kompilatora stworzone przez Tomasza Wiszkowskiego. Dodaje wiele różnych rozszerzeń
3. PowerD AmigaOS 3.0 68020 CPU+FPU, PPC. AmigaOS oraz systemy kompatybilne. stabilny, nierozwijany, freeware z zamkniętym kodem źródłowym. Wzorowany na języku E, lecz niekompatybilny ze względu na różnice w składni. Autorem jest Martin Kuchinka.
4. YAEC AmigaOS 3.0 68020 CPU+FPU. AmigaOS oraz systemy kompatybilne. projekt porzucony, niedokończony. Autor rozwinął kolejny kompilator ECX Kompilator napisany w języku E. Używa zewnętrznego asemblera oraz linkera. Autorem jest Leif Salomonsson.
5. ECX AmigaOS 3.0 68020, AmigaOS 4, MorphOS. AmigaOS, AmigaOS 4 and MorphOS. stabilny, rozwijany, shareware z zamkniętym kodem źródłowym. Klucz jest dostępny na stronie autora Kompilator oraz dodatkowe narzędzia napisane w E. Potrafi się sam skompilować, obsługuje wiele platform oraz dodatkowe rozszerzenia języka. Autorem jest Leif Salomonsson.
6. PortablE C++, Amiga E. Windows, AmigaOS (68000), AmigaOS 4 (PPC) AROS, MorphOS. stabilny, rozwijany, freeware z zamkniętym kodem źródłowym. Meta-kompilator napisany w E. Obsługuje wiele platform oraz potrafi się sam skompilować. Autorem jest Christoper Handley.
7. E-VO AmigaOS, MC68k AmigaOS oraz systemy kompatybilne stabilny, rozwijany, freeware z otwartym kodem źródłowym. Autor: Darren Coles. Najnowszy, aktywnie rozwijany (dostępna wersja 3.8.1 - lipiec 2024)
8.

Linki zewnętrzne:
github E-VO
Zasoby E w Aminecie
strona kompilatora ECX
na dziś strona Leifa nie działa, Tutaj link do zasobów autora.

PortablE
AmigaE v3.3.a na Aminecie A Beginner's Guide to Amiga E (ang.)

Jak zainstalować i skompilować program w Amiga E?

Według mnie są 3 główne, użyteczne kompilatory E w obecnym czasie. AmigaE jako podstawa, standard so którego można się odwołać.
ECX jeśli chcesz skorzystać z mocy i skompilować kod na PowerPC - na MorphOSa, na AmigaOS4, lub na szybsze Motorole
E-VO jeśli chcesz skorzystać z najnowszych rozwiązań języka, ze wsparcia autora, który poprawia pojawiające się błędy w kompilatorze.

Ciekawym rozwiązaniem jest także mata-kompilator PortablE, który zostanie opisany w osobnym artykule.