Wsparcie dla PowerMac G5 PCIe
Żeby uruchomić system MorphOS komputerze Power Mac G5 PCIe (11.2)
1. Przygotuj CD z systemem MorphOS w wersji 3.15
- do szybkiego testu możesz przełożyć HD z istniejącej maszyny (Power Mac G5 AGP) do Power Maca G5 PCIe
- dźwięk jest obsługiwany, zarówno wyjścia z przodu jak i z tyłu Power Maca
- port IDE jest obsługiwany
- złącze SATA jest obsługiwane
- obsługiwane jest złącze USB
- obsługiwana jest sterowanie prędkością wentylatorów
- obsługiwane są czujniki temperatury
- UWAGA, wbudowana karta sieciowa nie jest obsługiwana!
- karty PCIe z portem RS-232 do pobierania debuglogu mogą działać (autor wpisu posiada jedną i nie działa)
2. Dodaj obsługiwaną kartę Radeon
- karty nVidia nie są (i nie będą) obsługiwane
- oryginalna karta Apple Radeon X1900GT działa poprawnie
- przeflaszowana applowskim "wsadem" karta Radeon linii R500 również powinna być obsługiwana. Karta Sapphire Radeon X1950XT (z naklejką przedstawiającą srebrne popiersie kobiety trzymające ręce na głowie) działa zarówno po przeflaszowaniu na wersję Mac jak i z oryginalnym BIOS-em z wersji PC (w tym drugim przypadku nie wyświetli jednak Open Firmware ani Apple Boot Menu).
- obsługa kart posiadających "Mac BIOS" w systemie MorphOS różni się nieco od obsługi karty z "PC BIOS", ale większość funkcji jest obsługiwana (w tym sterowanie wentylatorem zarówno na komputerach Mac jak i PC)
- jeśli flaszowanie karty graficznej nie działa, warto sprawdzić inną wersję programu atiflash. Niektóre wersje działają, inne nie. Uwaga, flaszowanie Radeonów pod systemem Mac OS X nie jest obsługiwane dla kart PCIe!
- na komputerach Mac ekran Open Firmware ani Apple Boot Menu nie będzie widoczny w przypadku kart z BIOSem w wersji PC (ponieważ kartę poprawnie inicjuje dopiero uruchomiony system MorphOS)
- jeśli któraś z kart nie działa, możliwe że nie jest obsługiwana. O ile to możliwe sprawdźcie karty przed kupnem
- w kartach graficznych działają wyjścia VGA (D-SUB) i DVI
- karty RadeonHD mogą działać, ale w obecnej wersji systemu nie działa na nich akceleracja 3D. W przypadku systemu MorphOS w wersji 3.15 najlepszą opcją jest korzystanie z kart opartych na układach R500
- większość Radeonów potrzebuje dodatkowego kabla o napięciu 12V. Upewnij się, że sprzedawca go dodaje, kup lub zrób go samemu. Komputery Power Mac G5 PCIe posiadają specjalne złącze na płycie głównej ("auxiliary power connector") podające to napięcie, nie jest potrzebny konwerter ze złącza Molex.
3. Dodaj obsługiwaną kartę sieciową
- starsze WiFi oparte na Atheros PCIe lub Realtek 8168
- nowsze Airport Extreme (WiFi) z komputerów Mac x64 nie działają
- Obsługiwany jest Airport Extreme (WiFi) dla G5 PCIe, nie jest to ten sam model co dla AGP G5 (jest to tzw. moduł "combo" AirPort+Bluetooth, montowany na specjalnej podstawce "runway card - Apple Part 820-1830-A" - jest to ten sam moduł, który można znaleźć w komputerach Mac Mini czy iMac G5, ale w Power Macu nie zadziała bez podstawki). Kartę dla AGP G5 teoretycznie można zamontować również w G5 PCIe, ale konieczne będzie podłączenie innej anteny niż wbudowana
- można również też wypróbować karty sieciowe na USB, ale nie są one niezawodne
4. Włącz maszynę
5. Zainstaluj system MorphOS
6. Zarejestruj system MorphOS (ten punkt jest ważny nawet jeśli niekoniecznie decydujecie się od razu kupować licencję - daje bowiem twórcom systemu informację zwrotną ilu użytkowników korzysta z danego typu komputera. Im ich więcej tym większa szansa na pełniejsze wsparcie w przyszłości)
Pytania i odpowiedzi
1. Dlaczego G5 PCIe?
Ponieważ ma 4 gniazda USB zamiast 3 dostępnych w G5 AGP (dodatkowo ma dwa razy więcej pamięci podręcznej na procesor, mniej się grzeje i osiąga dwukrotnie więcej FPS w grze Quake 3. Oprócz tego ma szybszy transfer do pamięci graficznej, a więc także szybsze przewijanie w przeglądarkach OWB czy Wayfarer)
2. Czy można liczyć na lepsze wsparcie?
Nie, ale często jest coś poprawiane. Przykładowo MorphOS w wersji 3.15 wprowadził pełną obsługę portów audio i poprawę działania akceleracji 3D
3. Chcę zobaczyć OF - co mam zrobić?
Wymagana jest druga karta ze wsparciem OF albo Radeon przeflaszowany na macowy BIOS